Kategoriler

» Ana Sayfa
» AIDS Bilgileri
» Cinsel Hastalıklar
» Yararlı Web Siteleri
» Diğer Hastalıklar
» Genel Bilgiler
» Cinsel Bilgiler
» AIDS Haberleri

40 milyon kişi HIV virüsü taşıyor
Birleşmiş Milletler öncülüğünde düzenlenen Dünya AIDS Günü etkinlikleri 18. yılına girerken, tüm çağrı ve çabalara rağmen bu küresel sağlık sorununda tablo hala karanlık.

BM Çocuk Fonu (UNICEF), HIV taşıyıcısı hamile annelerin gerekli tedavi ve ilaç imkanına kavuşması durumunda her yıl HIV virüsüyle doğan 600 bin bebeğin yarıdan fazlasının bu hastalıkla doğmasının önüne geçilebileceğini vurguladı.

24 yıl önce bir tıp dergisinde esrarengiz bir hastalık olarak gündeme gelen AIDS, bugün dünyada hemen herkesin yaşamını etkileyebilecek bir sağlık krizi yaratıyor.

“Edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu”nun İngilizce başharfleriyle adlandırılan AIDS, kan yoluyla veya cinsel ilişkiyle geçen HIV virüsünden kaynaklanıyor. HIV virüsü alınmasından sonra hastalığın ortaya çıkışı ise kişiden kişiye değişiyor. AIDS, bünyenin bağışıklık sisteminin çökmesine ve ölüme kadar gidebilen çeşitli hastalıklara kapıyı açmasına yol açıyor.

TABLO KARAMSAR: 40 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ VİRÜSÜ TAŞIYOR
Dünya AIDS gününde tablo karamsar; aralarında çocukların da bulunduğu 40 milyondan fazla kişi hastalığa neden olan virüsü taşıyor. Sadece bu yıl 3 milyonu aşkın insan hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi. 5 milyon da yeni vaka ortaya çıktı.

HIZLA YAYILIYOR
AIDS ırk, dil, zengin-yoksul tanımadan yayılmayı sürdürüyor. Dünyadaki HIV taşıyıcısı ve AIDS hastası sayısının üçte ikisinin bulunduğu Afrika kıtası, hastalığın bedelini en ağır ödeyen bölge olmaya devam ediyor.

BM AIDS’le mücadele örgütünün (UNAIDS) 2005 raporuna göre, HIV taşıyan kadınların yüzde 77’sinin yaşadığı Afrika’da bu yıl 3.2 milyon Afrikalı enfeksiyon kaptı ve 2.4 milyon Afrikalı AIDS nedeniyle öldü. Raporda, dünya nüfusunun yüzde 10’undan fazlasının yaşadığı Sahara altındaki bölgedekilerin yüzde 60’tan fazlasının HIV taşıdığı belirtildi. HIV taşıyıcısı 17.5 milyon kadının 13.5 milyonunun Afrikalı olduğunun altı çizilen raporda, AIDS’in bu kıtadaki 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri olduğu kaydedildi. Rapora göre, en çok HIV taşıyıcısının bulunduğu ülkeler sıralamasında Güney Afrika en az 6,2 milyon kişiyle birinci ve Nijerya3,2 ila 3,6 kişiyle üçüncü sırada bulunuyor.

Afrika dışındaki Hindistan ikinci sırada yer alıyor.

Kenya, Uganda ve Zimbabve’de yetişkinler arasında enfekte olanların oranında azalma görüldüğü belirtilen raporda, Afrika’nın orta kesiminde, enfeksiyon düzeyinin istisnai olarak yüksek seyretmeyedevam ettiği belirtiliyor. Bostwana, Lesotho, Namibya ve Swaziland gibi ülkelerde hamile kadınlar arasında hastalığın yaygınlığı yüzde 30’dan fazla kaydedilirken, 1990’lı yıllarda hastalığın zirveye çıktığı Uganda’da ise enfeksiyon sayısı düzenli olarak geriliyor. Ancak raporda, önlemler artırılmazsa bu gelişmenin devam etmeyebileceği uyarısında bulunuluyor.

UNAIDS ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu ölüm döngüsünün eş güdümlü önlemlerin geliştirilmesi ve ilaçlara kolayca ulaşılabilmesiyle engellenebileceği görüşünü bildiriyor.

Bu bilgi 15164 defa okunmuştur.

ayrıca: Bu kategorideki diğer bilgiler için tıklayınız...AIDSnedir.com Aids Hakkında Bilgiler ve Bilgilendirme Portalı