Kategoriler

» Ana Sayfa
» AIDS Bilgileri
» Cinsel Hastalıklar
» Yararlı Web Siteleri
» Diğer Hastalıklar
» Genel Bilgiler
» Cinsel Bilgiler
» AIDS Haberleri

HIV’in türü yaşama şansını belirliyor
Son AIDS araştırmaları hastaların yaşama şansının hastalığa yol açan virüsün türüne bağlı olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’li araştırmacıların Uganda’da yaptıkları araştırma, D alt türündeki virüsün bulunduğu insanlarda hastalığın, A alt türündeki virüs bulunanlara göre daha çabuk ilerlediğini saptadılar. İngiltere ve diğer Batı ülkelerinde ise daha ziyade B tipinin bulunduğu belirtildi.

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Uganda’da, 1995-2001 yılları arasında virüsü yeni kapmış 326 kadın ve erkek üzerinde AIDS’in ülkede yayılmasıyla ilgili yeni bir araştırma yaptı. Bilimadamları, çalışmanın ikinci aşamasında 300 kişi üzerinde AIDS’e yolaçan HIV virüsünün alt türlerini inceledi. İşte bu çalışmada, HIV virüsünün A ve D tipindeki alt türlerinin farklı ilerlediği belirlendi.

Bilim adamları, HIV virüsü taşıyan kişilerin vücutlarındaki virüs sayısının hemen hemen aynı olmasına karşın, farklı alt türlerdeki virüsleri taşıyanların hayatta kalma sürelerinin farklılık gösterdiğine dikkat çektiler.

Buna göre, AIDS hastalığı D alt türündeki virüsün bulunduğu insanlarda, A alt türündeki virüs bulunanlara göre daha çabuk ilerliyor. A alt türü virüslü kişiler ortalama 8,8 yıl, D alt türü virüslü kişiler ise ortalama 6,9 yıl hayatta kalıyor. Hayatta kalma sürelesi AD için ise 5,8 yıl olduğu belirtildi.

D türünün bağışıklık hücrelerini daha çabuk yok ediyor.
Araştırmaya katılan deneklerden D tipi virüs bulunanların yüzde 10’u 3 yıl içinde ölürken, A tipi virüs bulunanlardan ölen olmadı.

Araştırmacılar, D türünün daha öldürücü olmasının nedeninin, D’nin bağışıklık hücrelerindeki ana “reseptörlere” sıkı sıkıya kenetlenerek hücrenin daha çabuk ölümüne yol açma yeteneği olduğunu söylediler. A türü sadece CCR5 reseptörüne bağlanırken, D türünün yüzde 25’i hem CCR5 hem de CXCR4 reseptörüne bağlanıyor. Araştırmada, bu ikinci gruba girenlerin üçte ikisi 3 yılda hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, HIV türünü bilmenin hastalığa müdahale açısından önem arz ettiğini belirttiler.Bu bilgi 12843 defa okunmuştur.

ayrıca: Bu kategorideki diğer bilgiler için tıklayınız...AIDSnedir.com Aids Hakkında Bilgiler ve Bilgilendirme Portalı