Kategoriler

» Ana Sayfa
» AIDS Bilgileri
» Cinsel Hastalıklar
» Yararlı Web Siteleri
» Diğer Hastalıklar
» Genel Bilgiler
» Cinsel Bilgiler
» AIDS Haberleri

HIV’i durduran yeni ilaç
Bilim insanları, ‘çağın vebası’ AIDS’e neden olan HIV’in hücrelerde toplanmasını önleyen bir ilaç buldu.

İlaç, HIV'in koruyucu dış kabuğunu oluşturan parçalardan kapsit proteinin salınımını durduruyor.

Panacos Pharmaceuticals adlı biyoteknoloji şirketinin araştırmacıları, ilacın insanlar üstünde sınırlı deneylerde başarılı olduğunu ifade ediyor. PA-457 adlı ilacın, diğer AIDS ilaçlarıyla birlikte kombinezon halinde verileceği belirtiliyor. AIDS tedavilerinde tek bir mucize ilaca bel bağlamak yerine, doktorlar birçok ilacı aynı anda vererek, HIV virüsü üzerinde güçlü bir etki yaramayı tercih ediyor.

HIV’İ KORUMASIZ BIRAKIYOR
Biyolojik terimiyle betulinik asit türevi olan PA- 457, maturasyon inhibitörü olarak nitelenen yeni kuşak bir ilaç sınıfına dahil. İlaç, HIV’in koruyucu dış kabuğunu meydana getiren kapsit proteinin salınımını durduruyor. ABD’de yayımlanan Journal of Virology bilimsel dergisi, PA-457’nin proteine bağlanarak, HIV’in kabuğunu açarak genetik maddelerini açığa çıkardığını yazdı. Makaleye göre, kabuğu açılan HIV güç yitiriyor ve korumasız hale geliyor. İnsanlar üzerinde yapılan kısıtlı deneylerde ilacın kandaki HIV’i temizlediği gözlemleniyor.

İLAÇLAR KOMBİNEZON OLARAK VERİLİYOR
Doktorlar AIDS virüsüyle farklı işlevlere sahip ilaçlarla farklı cephelerde savaşma stratejisi izliyor. Bir ilaç HIV’in hücrede kendini çoğaltmasını sağlayan enzimin salınmasını engellerken, bir diğeri HIV’in hücrelerde toplanmalarını önlemeye çalışıyor. AIDS ilaçlarının her biri de hastaya yardım edemeyebiliyor, örneğin, tedavi edilen hastaların yüzde 80’ini kombinasyon içinde verilen ilaçlardan birine alerjik reaksiyon gösterebiliyor.

Panacos Pharmaceuticals yetkilileri PA-457 adlı ilacın klinik deneylerden geçeceğini piyasaya çıkmasının birkaç yıl alabileceğini vurguluyor. Ancak AIDS tedavisinde yeni ve daha etkili ilaçlara yönelik talep sürekli olarak yükseliyor. Batı ülkelerinde korunma yöntemleri sayesinde kontrol altına alınan AIDS, özellikle Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde çok hızlı yayılıyor.

Kaynak: New ScientistBu bilgi 20237 defa okunmuştur.

ayrıca: Bu kategorideki diğer bilgiler için tıklayınız...AIDSnedir.com Aids Hakkında Bilgiler ve Bilgilendirme Portalı