Kategoriler

» Ana Sayfa
» AIDS Bilgileri
» Cinsel Hastalıklar
» Yararlı Web Siteleri
» Diğer Hastalıklar
» Genel Bilgiler
» Cinsel Bilgiler
» AIDS Haberleri

AIDS ilaçları, tek hapta toplandı
İlaç kokteylinin bir hapta toplanmasıyla, AIDS’in bedendeki etkilerinin yavaşlatılması tedavisi kolaylaşır ve ucuzlarken, hastalığın diğer insanlara yayılmasının önlenmesi yönünde de önemli bir adım atılmış oldu.

AIDS hastalarının çeşitli dozlarda kullandıkları çeşitli ilaçları biraraya getiren ve günde 1 kez alınan hap, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldı.

Atripla adlı yeni bir ilaç, AIDS hastaları için umut ışığı oldu. İlaç, AIDS hastalarının bağışıklık sistemlerini güçlendirmek amacıyla kullandıkları ve FDA’nın daha önce onayladığı “Viread”, “Emtriva” ve “Sustiva” adlı 3 ilacı biraraya getiriyor. Bu 3 ilaç da, yine çeşitli ilaçların kokteyli biçimindeydi.

Atripla sayesinde, HIV virüsünün ilaca dayanaklı formunun gelişmesinin önleneceği ve hastalığın yayılma riskinin yavaşlayacağı belirtiliyor. Zira AIDS hastaları, çeşitli ilaçları ayrı saatlerde bazılarını aç bazılarını tok karnına almak zorundaydı. Hastanının bu ilaçların bazılarını zaman zaman atlaması bedende virüsün ilaca dayanaklı hale gelmesine ve hastalığın yayılma riskinin artmasına yol açıyordu.

Tek bir hapla AIDS hastalığının tedavisi de ucuzlayacak. Bir ay yetecek bir kutu Atripla’nın bin 150 dolardan satışa sunulması bekleniyor.

Dünya genelinde halen 40 milyon AIDS hastası bulunuyor.

Bu bilgi 15809 defa okunmuştur.

ayrıca: Bu kategorideki diğer bilgiler için tıklayınız...AIDSnedir.com Aids Hakkında Bilgiler ve Bilgilendirme Portalı